Nielen voľby môžu meniť veci

komentátorvoľby 2020Viktória Lesayová
Ako by dopadli voľby, keby sa ich zúčastnili len študenti VŠMU

Tento rok prináša, či prinesie mnoho nového. A pod rokom – dovoľujem si prispôsobiť časový rámec –, mám na mysli aj ten akademický. Mám za sebou prvý semester na divadelnej fakulte VŠMU, mnoho popísaných strán vo „worde“ ale aj v zápisníkoch a zošitoch. Myšlienky, nad ktorými sa neustále pozastavujem a nové poznatky, ktoré potrebujem dookola rozoberať. Za týchto pár mesiacov som videla asi viac divadelných predstavení a umeleckých performancií ako za posledné štyri roky. Vo veľkej miere to vnímam naozaj ako pokrok a pozitívny vplyv umeleckého prostredia. Na druhej strane často premýšľam o pomere kvantity a kvality.

S už spomínaným príchodom jari nám február priniesol aj parlamentné voľby 2020, do ktorých, dúfam, väčšina z nás vložila zodpovednosť a očakávania. Nádej, že po nasledujúcich štyroch rokoch by mohla mať politická zmena vplyv aj na kvalitu kultúrneho prostredia na Slovensku. Pod pojmom „slovenská kultúra“ či „kultúra na Slovensku“ sa bezpochyby každému vyjavia rôznorodé asociácie. U mňa je táto škála predstáv pestrá a niekedy mi prináša na tvári úsmev, inokedy sa s miernym strachom pozastavím nad jej stavom.

Aj napriek trochu kritickému pohľadu, či občas aj kritickému stavu našej kultúry musím skonštatovať, že príležitostí, kde sa dá vidieť rozmanitý progres nášho kultúrneho remesla, je veľa. A nemali by ostať bez povšimnutia. Na prvý pohľad aj nevydarené kúsky často môžu byť snahou reflektovať súčasné (zahraničné) umelecké vplyvy. Myslím, že je potrebné pozastaviť sa aj nad tými, ktoré nepovažujeme práve za prínosné.

Prirovnala by som to k výsledku tohtoročných volieb. Ich následky zatiaľ síce nepoznáme, aj keď výsledky už áno. Pravdepodobne nedopadli podľa očakávaní každého jedného občana. Že by sme mali otvorenejšie uvažovať a rozhodovať o spoločných hodnotách? Veď práve slovo divadelníka je to verejné, ktorým sa rozpráva so spoločnosťou. Rada by som preto motivovala každého (s)účas(t)níka nášho, slovenského divadelného sveta, aby sa s otvoreným srdcom podieľal na jeho zmene či rozvoji. Aby sme o ďalších sto rokov mohli oslavovať úspechy slovenského divadelníctva a zhodnotiť, že snaha stála za to.

 

Viktória Anna Lesayová, 1. bc KDŠ

iniciátor
  01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  
spriatelené weby
VŠMU Bratislava Časopis DAMU pro kritiku a divadlo
Kontakt

Divadelný (internetový) časopis
Študentská revue Katedry divadelných štúdií
Divadelnej fakulty VŠMU
reflektorredakcia@gmail.com