Divadelný festival Nová dráma, ktorý bude mať tento rok jubilejný desiaty ročník, posledné dni zverejnil nominácie inscenácií do súťažného programu. Všetkých deväť z nich malo premiéru v minulom roku a ich texty nie sú staršie ako z roku 2000.
Nová dráma bude tento rok prebiehať v termíne 12. – 17. mája vo viacerých bratislavských divadlách. Počas týchto dní budete mať možnosť nielen vidieť všetky nominované inscenácie, okrem súťažného programu budú prebiehať aj rôzne sprievodné aktivity, ako napríklad scénické čítanie, výstavy, workshopy, či medzinárodná konferencia Nová dramaturgia – nový dramaturg.
Dramaturgickú radu, ktorá sa podieľala na výbere súťažných inscenácií, tento rok tvorili divadelné kritičky a teatrologičky Elena Knopová a Zuzana Uličianska a dramaturg Marek Godovič.
NOMINOVANÉ INSCENÁCIE:
Vic info na:
www.novadrama.sk
alebo http://www.facebook.com/NovaDramaFestival
Pondelok 12.5.
14.00 hod. / Hviezdoslavovo nám.
Nová dráma/New Drama, 10 rokov festivalu
exteriérová výstava
17.00 hod. / SND – nová budova
Eugen Gindl: Karpatský thriller
réžia: Roman Polák
Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava
20.30 hod. / Mestské divadlo P.O.Hviezdoslava
otvorenie festivalu
David Drábek: Akvabely
réžia: Rastislav Ballek
Slovenské komorné divadlo, Martin
Utorok 13.5.
9.00 – 17.00 hod. / Štúdio 12
Nová dramaturgia, nový dramaturg II.
medzinárodná konferencia o súčasnej dramaturgii
17.00 hod. / kino Lumière
Je to iba vietor
projekcia filmu (réžia: Bence Fliegauf)
19.00 hod. / A4 – priestor súčasnej kultúry
Mikuláš Hoblina Šahanský: Krajina nepokosených lúk
réžia: Iveta Ditte Jurčová
Divadlo Pôtoň – Centrum umenia a kreativity, Bátovce
22.00 hod. / Mestské divadlo P.O.Hviezdoslava
Karol Horák: Svedectvo krvi
réžia: Agnieszka Olsten
Štátne divadlo Košice
Streda 14.5.
12.00 hod. / Štúdio 12
Na poludnie / s Marekom Godovičom
diskusia s tvorcami o súťažných inscenáciách Karaptský thriller, Akvabely a Krajina nepokosených lúk
17.00 a 20.00 hod. / A4 – priestor súčasnej kultúry
Michaela Zakuťanská: Single Radicals
réžia: Júlia Rázusová
Prešovské národné divadlo, Prešov
20.00 hod. / Divadlo ASTORKA Korzo ´90
Justine del Corte: Kométa
réžia: Juraj Nvota
Divadlo ASTORKA Korzo ´90, Bratislava
Štvrtok 15.5.
12.00 hod. / Štúdio 12
Na poludnie / so Zuzanou Uličianskou
diskusia o súťažných inscenáciách Svedectvo krvi, Single Radicals a Kométa
14.00 hod. / Maďarský kultúrny inštitút
Theory Event
PanoDrama
Prednáška o dokumentárnom divadle so silným spoločenským akcentom. Projekty Anny Lengyel a kolektívu tvorcov prezentujú dramaturgičky Judit Garay a Anna Hars.
16.30 hod. / SND – Modrá salón
Trojboj
inscenované čítanie finálových textov súťaže Dráma 2013
17.00 hod. / kino Lumière
Projekt Frankenstein
projekcia filmu (réžia: Kornél Mundruczó)
19.00 hod. / SND – nová budova
Elfriede Jelinek: Rechnitz – Anjel skazy
réžia: David Jařab
Činohra Slovenského národného divadla, Bratislava
19.00 hod. / SND – nová budova
Kornél Mundruczó - Kata Wéber: Demencia
réžia: Kornél Mundruczó
Proton Színház Budapest, Maďarsko
Piatok 16.5.
10:00 - 13:00 hod. / Štúdio 12
Divadelná pauza od divadla
Workshop izraelsko-rakúskeho režiséra Davida Maayana pre divadelných praktikov i teoretikov, ktorí sa chcú dozvedieť viac o svojej profesii aj o sebe
16.30 a 20.00 hod. / A4 – priestor súčasnej kultúry
Ľubo Burgr, Dušan Vicen: Vnútro vnútra
réžia: Ľubo Burgr, Dušan Vicen
Divadlo SkRAT, Bratislava
19.00 hod. / Mestské divadlo P.O.Hviezdoslava
Iveta Horváthová: Nostalgia
réžia: Marián Pecko
Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica
Sobota 17.5.
11.00 hod. / SND – Modrý salón
Dramaticky mladí
inscenované čítanie textov z dielní kreatívneho písania
a odovzdávanie cien súťaže dramatických textov detí do 18 rokov Dramaticky mladí
12.00 hod. / Štúdio 12
Na poludnie / s Elenou Knopovou
diskusia o súťažných inscenáciách Rechnitz- Anjel skazy, Vnútro vnútra a Nostalgia
15.00 hod. / Štúdio 12
Ako dostať drámu na javisko
Popoludnie dramatikov, dramaturgov, kritikov, režisérov a divákov predstaví v neformálnej atmosfére rôzne generácie slovenských dramatických autorov a autoriek.
19.00 hod. / Mestské divadlo P.O.Hviezdoslava
slávnostné odovzdávanie festivalových cien
x&y – tlkot srdca
choreografia: Pál Frenák
Compagnie Pal Frenak, Maďarsko/Francúzsko
Divadelný (internetový) časopis
Študentská revue Katedry divadelných štúdií
Divadelnej fakulty VŠMU
reflektorredakcia@gmail.com