Nová energia z vyčerpania

priestorworkshopovýSuzuki Method WorkshopMichelle Dzamková

Predstavte si, že dostanete svoje telo do stavu takého fyzického vyčerpania, až naberiete novú silu. Ako vravel na prvej hodine lektor Suzuki Method Gábor Viktor Kozma: „Za tento týždeň vás zničím pre vaše dobro.“ A svoje slovo dodržal. 

Suzuki metóda totiž pozostáva zo série niekoľkých cvičení sústredených na koncentráciu a na moment prítomnosti na javisku. Herec, tanečník, performer sa dostáva do fyzicky nepríjemných polôh a musí v nich zotrvať, pozície striedať a s využitím ich energie na javisku projektovať hlas. Každým dňom pribúdali ďalšie a ďalšie cvičenia, ktoré nadväzovali na seba a akonáhle ste sa v niečom začali cítiť sebaistejšie, Gábor zautomatizované zamenil za nové. Základným prvkom Suzukiho metódy je kontakt so zemou, princíp uzemnenia, ktorý sa dosahuje  trojminútovým cvičením zameraným na intenzívne dupanie do zeme. 

Ďalším typom cvičenia bola špecifická japonská chôdza v priestore za sprevádzania perkusií. Musím podotknúť, že niektoré z cvičení boli náročné na rytmus a trvalo naozaj niekoľko dní, kým sa nepravidelný rytmus v tele ustálil. Asi najnáročnejšími boli tzv. sediace a stojace sochy, ktorých pozície boli veľmi nepríjemné, telo sa triaslo, svaly pálili, no tento nekomfort nesmel byť počuť na samotnom hlase. Text, s ktorým sme pracovali, bol anglický úryvok z Macbetha, a myslím, že na to, že naša skupinka bola zložená z rôznorodých odborov (herectvo, bábkoherectvo, tanec, intermédiá), ostali mnohí milo prekvapení neobjavenou silou rezonancie svojho hlasu. 

Najmä narastajúca motivácia a silná vízia nás doviedli priam k dosiahnutiu katarzie po totálnom vyčerpaní, z ktorého naozaj vytryskol nový príval energie. Po namáhavých cvičeniach sme každý deň zavŕšili meditáciou a po intenzívnom tréningu vkráčali ešte nabudenejší do dňa. Workshop naozaj vrelo odporúčam a hlavne ďakujem organizátorom za možnosť nadobudnúť nové vedomie o schopnostiach ľudského tela a duše.

Michelle Dzamková, 1. Mgr KBT

iniciátor
August - 2020
  01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  
spriatelené weby
VŠMU Bratislava Časopis DAMU pro kritiku a divadlo
Kontakt

Divadelný (internetový) časopis
Študentská revue Katedry divadelných štúdií
Divadelnej fakulty VŠMU
reflektorredakcia@gmail.com