O režisérovi bez režiséra (+ divákov)

KADU 2017adaptácieOelhoffenTrierJakub Molnár
KADU 2017: Text2Obraz

Je zvláštne, že keď sa naskytne celkom jedinečná možnosť spoznať aj iné metódy, ako tú od Konstantína Sergejeviča, je účasť na takomto podujatí mierne povedané biedna.

O vzájomných vplyvoch divadla a filmu už dlho niet pochýb. Úspešných praktikov však stále nie je veľa. Je to dôsledok nebadateľnej účasti študentov na konferenciách, prednáškach a špeciálnych podujatiach? Možno. Dokonca ani silno marketingový názov Text2Obraz sa nezmohol na viac, ako na pár študentov z Filmovej fakulty. Pritom sa na seminári KADU mohli študenti (ale i široká verejnosť) dozvedieť čosi o tvorivom písaní pre divadlo a film a o divadelných a filmových adaptáciách.

Seminár otvorila doktorandka divadelných štúdií Martina Mašlárová, ktorá prezentovala film Hosť francúzskeho režiséra Davida Oelhoffena. Ide o adaptáciu poviedky Alberta Camusa. Vrelo odporúčam! Nasledujúca diskusia o dánskom filmovom režisérovi Larsovi von Trierovi vo mne zanechala celkom slušný dojem. Konečne (hoc stále nie úplne) som pochopil zmysel a dopad dnes už kultového a radikálneho filmového manifestu – Dogmy 95. Panelová diskusia sa zamerala nielen na Trierove filmy, ktoré „spĺňajú“ jeho vlastné kritériá a postupy, ale dozvedeli sme sa čo to o divadelných adaptáciách jeho textov na českých javiskách. A že ich teda je! Z viac teoretického hľadiska o niektorých z nich zaujímavo porozprávala kultúrna publicistka Markéta Kaňková a dramaturgička Ilona Smejkalová, ktorá má zas s Trierovými textami aj praktické dramaturgické skúsenosti (napr. Divadlo Petra Bezruče: Prolomit vlny z roku 2008).

Divadelníkov láka jeho minimalizmus, filmárov zas jeho teatrálnosť. Vskutku ambivalentný umelec.

iniciátor
August - 2020
  01 02
04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  
spriatelené weby
VŠMU Bratislava Časopis DAMU pro kritiku a divadlo
Kontakt

Divadelný (internetový) časopis
Študentská revue Katedry divadelných štúdií
Divadelnej fakulty VŠMU
reflektorredakcia@gmail.com