Na čom momentálne pracuješ

anketaštudentiMiroslava KošťálováMichaela GrlickáTomáš Baňacký
(Miroslava Košťálová)
(Michaela Grlická)

Po návrate z pracovnej stáže v pražskom Inštitúte umení – Divadelnom ústave som sa opäť ponorila do školských povinností. Vďaka semináru Súčasná francúzska dramatika som sa začala učiť francúzštinu, takže objavujem čaro tohto mimoriadne krásneho, ale aj náročného jazyka. Počas samoštúdia mi robí spoločnosť môj weimarský stavač Axel, ktorý mi svojou prítomnosťou pripomína, aby som sa nebála nadýchať čerstvého vzduchu. Nezanedbávam ani svoju bakalársku prácu – venujem sa dramatizáciám slovenských románov na javiskách SND po roku 1989 (Dom v stráni, Nevesta hôľ, Rivers of Babylon, Stalo sa prvého septembra). Dobrovoľné „túlanie sa“ po stránkach románov a dramatizácií striedam s písaním poviedok a básní, vďaka čomu nachádzam ideálnu rovnováhu medzi dvoma umeleckými svetmi –  divadlom a literatúrou. 

Miroslava Košťálová, 3. bc KDŠ

V týchto dňoch najviac času venujem absolventskej inscenácii bábkarskej katedry – The Pear, na ktorej produkčne spolupracujem s Veronikou Mrázikovou (3. bc KDM). Tento autorský projekt je v pedagogickej réžii Petra Palika a vystupuje v ňom 5 „osudových“ žien z hier Williama Shakespeara – Júlia, Desdemona, Ofélia, Katarína a Lady Macbeth. Inscenácia je inšpirovaná osudmi týchto postáv, ale taktiež ju obohacujú zážitky herečiek, ktoré dodávajú postavám nový a zároveň niečím iný rozmer. Príbehy sú prevažne zobrazované cez autorskú hudbu, tanec a výtvarné umenie, keďže na vyjadrenie ženského cítenia slová často nestačia a práve ženskosť sa stáva ústrednou témou tejto inscenácie. Verím, že som vo vás týmito slovami vzbudila zvedavosť a uvidíme sa na premiére 19. decembra, alebo na reprízach už v novom roku.

Okrem tohto projektu na Katedre bábkarskej tvorby pomaly začíname pripravovať inscenáciu Tovar v réžii Mišky Hriňovej (3. bc KRD), ktorá bude mať premiéru v marci budúceho roka. Na september mám už teraz naplánovanú organizáciu Open Mic a momentálne časť svojho času trávim aj pracovne v kine Lumière.

Michaela Grlická, 2. bc KDM

zozbieral Tomáš Baňacký, 3. bc. KDŠ

iniciátor
September - 2020
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 27
28 29 30  
spriatelené weby
VŠMU Bratislava Časopis DAMU pro kritiku a divadlo
Kontakt

Divadelný (internetový) časopis
Študentská revue Katedry divadelných štúdií
Divadelnej fakulty VŠMU
reflektorredakcia@gmail.com